top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıSaadet Şen

Motivasyon (Güdüleme)

“Dünya üzerinde en güçlü silah ateşlenmiş insan ruhudur.” Marshall Fock


Motivasyon yaşamda içten zevk almamızı sağlayan en büyük güç. İnsanı harekete geçiren, olabileceğinin en iyisi olmasını sağlayan bir durum. Mutlu, başarılı ve sevgi dolu olmak için hayati önem taşıyan bu güdü,  dış şartlar nedeni ile bozulabiliyor. Kendi kendinizi motive etmeniz ve bunu sürdürebilmeniz, tüm dünyanın son yıllarda en çok önemsediği konuların başında geliyor.

Şirketler, çalışanlarının, yöneticilerinin hatta onların ailelerinin motivesini (güdüsünü) artırmak, amaçlarını işbirliği içinde, en üst düzeyde bir etkililikle gerçekleştirmek, bir araya gelen insanları tanımlamak ve grup dinamiklerini birleştirmek için tasarlanan eğitimlere yatırım yapıyor. 


Personelin rekabet üstü olabilmesi, müşteri beklentisinin üstünde davranışlar sergileyebilmesi, ancak kendini güdülenmiş bir çalışma psikolojisi içine sokması ile gerçekleşiyor. Yöneticilerin verimi arttıran ve etkileşimi sağlayacak teknikleri iyi bilmelerinin yanında, iyi kullanabilmeleri 21. yüzyılda karmaşıklaşan rekabet koşullarında bir adım önde olmayı sağlıyor.


Artan global rekabette, hızla değişen şartlar karşısında kaliteyi koruyabilmek için sarf edilen çaba büyük bir stres ( gerginlik) yaratıyor. Uzmanlar tarafından çağın en büyük hastalığı, hastalıkların en temel sebebi sayılan gerginlik,  motivasyonu ( güdüyü) önce azaltıyor sonra yok ediyor. Yapılan araştırmalar güdüyü kaybetmenin bedende bir takım sinyallerle başladığı gösteriyor: İçe kapanma, yalnız olma isteği, yazı ve resimle anlatma, kontrolsüz öfke, iştahta azalma-aşırılık, deri döküntüleri, akut ağrılar, şiddete, tacize uğramış gibi tepkiler verme.


Zaman içinde bu sinyaller fiziksel, duygusal ve zihinsel sonuçlar doğuruyor:


FİZİKSEL: Sık hastalanma, geçmeyen gribal belirtiler, geçmeyen ağrılar ( baş, bel, ,boğaz, diş, kas, eklem ) mide ve bağırsakta, cinsel yaşamda sorunlar


DUYGUSAL: Azalmış öz saygı, hayal kırıklığı, güvensiz desteksiz gibi hissetme, ümitsizlik, unutkanlık, sabırsızlık, huzursuzluk, nezaketsizlik, kızgınlık, olumsuzluk, (ev- iş)  gerilim ve tartışma yaratma eğilimi


ZİHİNSEL: Doyumsuzluk, bu nedenle de bağımlılıklar(birey, yabancı madde kullanımı alkol, bilgisayar) kendine işine, olaylara genel olarak yaşama olumsuz tutumlar, hafıza sorunları, dikkat dağınıklığı odaklanamama gibi


Motivasyon coşku yaratır. Coşku tüm doğaya verilmiş bir güç, insan için keşfi gereken gizli yeteneklerden biridir.

Coşku, aynı zamanda olumlu düşünmeyi destekleyen bir eylemdir. İç ve dış halin bir olması, maskelerden uzak, samimi olma hali daha az enerji harcama daha hafif hissetme demektir ki birçok uzman mutluluğu böyle tanımlamakta.


Kendini motive eden kişi gelişmeye açtır. Gelişmenin değişme olduğunu ve değişmenin de bilinenden bilinmeyene atlayarak riskler içerdiğini kabul eder. Başa çıkabileceği bilinci gelişimi, motiveyi sağlar, daha güçlü hissettirir.


Peki Nasıl?

Bazı düzenlemeler yaparak.

Hedef belirlemek, önümüzdeki beş yıl neler istersiniz hayatınızda?Zaman düzenlemek, dinlenme zamanını artırır. Kendinize, işe, yakınlara ayırdığınız zamanı kaliteli kılar. Öncelikler belirlenir, yetişememenin yarattığı suçluluk hissini kaldırır. Günlük planda; Uyku, iş, aktivite bulunmalıdır.Ortamı düzenlemek, işde ve evde hayatı kolaylaştıracak yer açacak yenilikler ne olurdu?

Kâğıt, eşya ve giyim düzenini sadeleştir, dönüştür, hediye verilebilir.İlişkileri düzenlemek, yeni stratejiler-takım çalışması eşit dağılım, zor işlerin dönüşüm ve planlanması size alan açabilir.Beslenmeyi düzenlemek, hava- su - sıvı ( alkol- asit )alımına dikkat, mineral- vitamin besinleri, vitamin alma saatleri ve miktarı, mevsiminde ürün tüketme dondurulmuş hazır gıdalardan uzak durmak bedeninizi canlandırır.Tutumları düzenlemek, Tüm nezaketiniz ile doğal, dürüst, direkt  “ hayır” demek !!! Kendini ifade eden, kendisine değer katan, zenginleştiren, başkalarına duyarlı bir tutuma herkes saygı gösterir, siz de!


Ara verebilmek, sosyal hayatı canlandırmak, dengede olmak için eyleme geçmek,

Herkese karşı önce kendinize, esnek olmayı denemek güdüyü oluşturur.


Herhangi bir yerden başlamak zorundasınız. “Şimdi” den ve “burada” dan  daha iyi bir zaman ve yer yoktur.

Sizi uyutmayacak, heyecan ile yataktan fırlatacak o şeyi bulun. Anlatırken, yaparken saate

bakmadığınız, zaman içinde kaybolduğunuz şey, sizin yeteneğinizdir.


Cömertçe paylaştığınız, yaparken nefes aldığınız şey sizi güdüleyen (motive eden) yeteneğinizdir.


Çok gerilerde yada şimdilerde bir yerde…


İyi keşifler.


Saadet Şen Öner

2006

Comments


bottom of page